Uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia Akademii Wiedzy o Mieście – dokumentacja

Pamiątkowe zdjęcia z uroczystości wręczenia dyplomów ukończenia Akademii Wiedzy o Mieście, która odbyła się 26 listopada 2013 r. Program uroczystości wręczenia dyplomów znajduje się we wpisie poniżej.

Teraz można już napisać, że jedną z niespodzianek okazał się  prawie metrowy o łącznej wadze ponad 28 kg tort zbudowany z 14 warstw różnych ciast i kremów zaprojektowany i upieczony przez twórcę Akademii z pomocą Elżbiety Dzierżek. Symbolizował on charakterystyczne cechy rzeźby terenu rejonu Warszawy, a w przekroju poszczególne warstwy geologiczne. Warstwę wód oligoceńskich pełnił biszkopt nasączony rumem, nad nim można było w profilu przekroju dostrzec nawet soczewki węgla brunatnego występujące pod miastem. Warstwy żwirów pełniła masa sezamu. Powierzchniowa struktura wysoczyzny oraz najwyższych piaszczystych tarasów doliny Wisły z piaszczystymi wydmami zbudowane były oczywiście z ciasta piaskowego, w którą został wpieczony (oczywiście z innego, twardszego ciasta) nawet drożny tunel linii metra.

O interpretację struktury tortu (jego powierzchni, jak i analizy przekroju) został poproszony prof. Jan Dzierżek, który w Akademii Wiedzy o Mieście prowadził wykłady poświęcone geologii. W swoim miniwykładzie stwierdził dużą zgodność wypieku z aktualną wiedzą o geologicznym fundamencie Warszawy podkreślając, że znane mu profile geologiczne tym razem nabrały nowego smaku.

Jest to projekt pierwszego w historii ciasta, które mogłoby stać się symbolem Warszawy. Tortu starczyło dla 300 uczestników spotkania.


Ramki na awersie i rewersie dyplomu Akademii Wiedzy o Mieście kryją w swoim kreskowym, symbolizującym szum miasta, zapisie wiele niejawnych kodów, które absolwenci muszą samodzielnie odszukać w graficznym labiryncie. Zainspirowani ideą dyplomu słuchacze Akademii zrewanżowali się twórcy Akademii przekazując pamiątkową dedykacją wygrawerowaną trwale w krysztale. Tym razem twórca AWoM musi odszukać w labiryncie kresek charakterystyczne obiekty Warszawy.

_MG_6439 prewka